קחו יוזמה !

  ק צ ת   ע ל י נ ו
קצת על התכנית

תכנית ניר הנה תוכנית חינוכית - אקטיביסטית שמטרתה ליצור ולבסס שיח חברתי מעמיק בקרב בני נוער. שאיפתה הנה ליצור חברה ישראלית שבה שונות אינה מהווה יסוד להשפלה, דיכוי או בושה.   
התכנית מיישמת סעיפים באמנה לזכויות הילד של האו"ם. כמו כן, מיישמת זכויות בחוק התלמיד מטעם משרד החינוך, אשר במרץ 2014 - הורחב וכולל כיום איסור אפליה על בסיס זהות מגדרית והעדפה מינית. עקרונות אלו עומדים בבסיסה של הפרויקט המעורבות החברתית.   

" למעשה, הפרויקט מיישם את עקרון ההשתתפות בחוק התלמיד ומעודד אקטיביזם במטרתה ליצור תודעה ציבורית לבעיות חברתיות ", מספר עופר יהודה, מנהל הפעילות הקודם של תוכנית ניר באיגי      

" לנוער יש זכות להיות מעורב ולקחת חלק פעיל בעיצוב חייו וסביבתו החברתית"

בשנים האחרונות, כחלק ממהלך אקטיביסטי, החלטנו להפוך את תכנית ניר לחלק מפרויקט המעורבות החברתית, על פי הרפורמה החדשה של משרד החינוך. התכנית תתבצע בפועל על ידי זוג מדריכים אשר ינחו וילוו את הפרויקט במתכונת שבועית.

"מטרתנו היא ליצור קבוצה חברתית מגובשת ובטוחה אשר תדון בנושאים הקשורים למרחבים החברתיים של הנוער, תעלה קונפליקטים וסוגיות מין, מגדר ומיניות המטרידות את הנוער במרחבים החברתיים שלהם", מסביר אלעד הלל, לשעבר מנהל תוכנית ניר באיגי. בתום הפרויקט, ינגשו המשתתפים את הידע שצברו במרחב הציבורי ולסביבתם הקרובה. 

 

הנושאים בתכנית מגוונים ועוסקים בתחומים כגון פמיניזם, מגדר, להט"ב, מיניות, מודל היופי, גזענות והדרת אנשים בעלי מוגבלויות. המתנדבים רשאים לבחור את דרכם ולבטא רעיונות באמצעות מגוון פורמטים. הקמת תערוכה, התארגנות לאיסוף כספים לקידום מאבק, מתן הרצאות לתלמידים בשכבות גיל צעירות וכדומה. 

מכתבה של אילה כץ, אמו של ניר כץ ז"ל

"תקוותי היא שיותר ויותר בני נוער ייחשפו לתכנית וייקחו בה חלק, יחוו את המקום המופלא הזה של הקשבה פנימית והדדית, ילמדו את התכנים וישתלבו בתהליך החוויתי ומשנה החיים  של התכנית"

מודל התוכנית

התכנית מבוססת על מודל הGSA האמריקאי (Gay Straight Alliance), אשר מטרתו ליצור שותפות ושיחה עמוקה בתוך קהילת בהן חיים להטב"ים והטרוסקסואלים יחדיו. התכנית מתייחסת לזירת החינוך הבית ספרי כבמה משמעותית וחשובה ביותר לצורך יצירת ברית זו. המתווה הפדגוגי של התוכנית משלב מתולוגיה סדנאית, למידה דרך אומנות וחינוך חוויתי המבוסס על שיטת ה-PBL בה חווים התלמידים למידה דרך בעיות קונקרטיות מחייהם היומיומיים ופרויקטים אותם הם חוקרים ומבצעים. 

  © 2019 כל הזכויות שמורות לתוכנית ניר 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now